Košická arcidiecéza, Hlavná 28, 041 83 Košice, +421 55 6828 111, abukosice@abuke.sk
04. novembra 2019

Zverejnili dekrét o patrónke mesta Košice

Kongregácia pre Boží kult a disciplínu sviatostí na základe žiadosti J. E. Mons. Bernarda Bobera schválila svätú Alžbetu Uhorskú ako nebeskú patrónku Košíc. Slávnostné vyhlásenie sv. Alžbety za patrónku Košíc bude v nedeľu 17. novembra počas slávnostnej svätej omše. Arcibiskup Bernard Bober tu odovzdá primátorovi mesta Jaroslavovi Poláčekovi potvrdzujúci dekrét. 

Košický arcibiskup - metropolita Mons. Bernard Bober na dnešnom zverejnení dekrétu v priestorch  ABU v Košiciach uvítal  fakt, že mesto chce oficiálne prijať sv. Alžbetu za patrónku.  „Mnohí sa ma pýtali či je sv. Alžbeta len patrónkou katedrály  alebo celého mesta. Som veľmi rád že máme v rukách dokument potvrdzujúci jej voľbu za patrónku Košíc.“

Návrh na vyhlásenie sv. Alžbety za patrónku mesta podali poslanci mesta ešte v apríli. Ako sa píše v návrhu ,vyhlásenie sv. Alžbety Uhorskej za patrónku mesta Košice môže pozitívne ovplyvniť činnosť a pôsobenie dobrovoľníkov v meste, nielen počas roka Európskeho hlavného mesta dobrovoľníctva, ale i do budúcnosti. Rovnako tak toto vyhlásenie môže dostať život  sv. Alžbety Uhorskej a dejiny mesta viac do povedomia Košičanov, návštevníkov mesta, ale i Slovenska a Európy. Sv. Alžbeta Uhorská tak môže byť vzorom, inšpiráciou a motiváciou pre dobrovoľníctvo všetkých.

Už od najstarších čias  prví kresťania uctievali pamiatku mučeníkov a prosili ich o príhovor u Boha. Ako prvé mali svojich patrónov kostoly, ktoré stáli nad hrobmi mučeníkov, alebo v ktorých sa uchovávali ich ostatky. Príkladom sú rímske Baziliky sv. Petra, Pavla a mnoho ďalších. Neskôr ľudia cítili potrebu dať pod ochranu nebeského patróna aj ostatné aspekty života – zdravie, remeslo alebo celú krajinu. Svojich patrónov si preto volili remeselnícke cechy, mestá či spolky. Patrón bol zvolený väčšinou na základe toho, čo vo svojom živote mal spoločné s danou oblasťou.  Sv. Alžbeta Uhorská je v Košiciach od dávna uznávaná svätica. Azda najznámejšia dominanta mesta, Dóm sv. Alžbety. Vyobrazenie sv. Alžbety  nesie aj najstaršia mestská pečať.  Sv. Alžbeta patrí medzi vzory a nebeských ochrancov charitatívnej činnosti. Viaceré rehoľné spoločnosti a dobročinné organizácie nesú jej meno a inšpirujú sa jej ideálmi. 

Košickí mučeníci - Obnoviť túžbu po vernosti
Anna Kolesárová