Košická arcidiecéza, Hlavná 28, 041 83 Košice, +421 55 6828 111, abukosice@abuke.sk
21. jula 2021

Svätý Otec František navštívi Slovensko

V Košiciach začalo prihlasovanie dobrovoľníkov

Košice 26. júla (ABÚ) - Na dnešnom stretnutí prípravného tímu ABÚ v Košiciach informovala koordinátorka dobrovoľníkov v košickej arcidiecéze Adriana Čurajová o možnosti prihlasovania pre tých, ktorí  chcú ako dobrovoľníci  pomáhať pri zabezpečovaní a prípravách  stretnutia s mladými alebo pri návšteve Sv. Otca na Luníku IX.

Prihlasovanie sa uskutočňuje na mailovej adrese  dobrovolnicike@navstevapapeza.sk .

Každý, kto sa chce stať členom tímu a pomôcť ,  dostane  následne všetky potrebné informácie, ktoré súvisia  s organizovaním  dobrovoľníkov.

Košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober označil návštevu Sv. Otca ako radosť a dar pre našu krajinu a organizovať stretnutie s mládežou  a stretnutie s rómskou komunitou ako  veľkú výzvu,  zážitok a príležitosť  poslúžiť . „Nestačí iba očakávať,  že Svätý Otec príde,  pozývam  mladých  k  dobrovoľníctvu, aby sa aktívne  zapojili  do rôznych služieb predprípravy samotnej akcie a potom aj do komunikácie s ľuďmi,  ktorí budú chcieť navštíviť Košice a budú chcieť byť na stretnutí.  Robme spolu všetko preto , aby sa tu Svätý  Otec dobre cítil“ , dodáva košický arcibiskup Bernard Bober.

 

 

 

 

Košice sa pripravujú na návštevu pápeža Františka

Košice 22. júl  (ABÚ)  Košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober  na stretnutí pred košickou katedrálou  pripomenul, že Slovensko si váži a teší sa na návštevu Sv. Otca Františka.  „Keď sme ho požiadali pred dvoma rokmi,  aby vyhlásil  svätú Alžbetu,  ktorá je patrónkou nášho katedrálneho chrámu za patrónku mesta Košíc,  dal tomu súhlas a tak sme ukázali,  že Alžbeta je veľmi sympatická a veľmi vzorová žena,  pretože sa venovala  jednoduchýmh ľuďom ,    ktorí majú problémy. Aj dnes treba o nich hovoriť ,  pretože spoločnosť je taká silná ako je silné práve každé ohnivko na retiazke. A toto je veľmi dôležité pochopiť súvislosti aj cestou Svätého Otca tu u nás v Košiciach,  že naozaj chce prísť , aby posilnil vieru v dobro a aby v tom zápase či spoločenskom alebo cirkevnom,  naozaj bola chuť pracovať preto dobro.  Podľa primátora Jaroslava Polačeka , mesto Košice pripravuje  informačný portál a  do domácností budú distribuovať informačné  letáky. Okrem iného má byť v centre mesta inštalovaná LED obrazovka s priamym prenosom. „Dopravný podnik mesta Košice zabezpečí kyvadlovú dopravu zo všetkých záchytných parkovísk pre účastníkov, ktorí prídu do Košíc, s tým, že v daný deň by mala košická MHD jazdiť zadarmo.“

 

 

 

Návšteva pápeža na Luníku IX bude veľkou vzpruhou“, reagujú saleziáni, ktorí tam pôsobia

Bratislava/Košice, 21. júla 2021 – Ako oznámil Vatikán, počas svojej septembrovej návštevy na Slovensku (www.navstevapapeza.sk) sa pápež František stretne aj s Rómskou komunitou. V utorok 14. septembra o 16.00 ho privítajú na priestranstve pri saleziánskom komunitnom centre na sídlisku Luník IX (www.lunik9.sk) v Košiciach. Od roku 2008 tam medzi Rómami pôsobia Saleziáni dona Bosca. Podľa vyjadrenia Petra Bešenyeia, saleziánskeho delegáta pre pastoráciu Rómov, v prípade priaznivých pandemických opatrení sa očakáva účasť niekoľko tisíc Rómov z celého Slovenska. Prinášame tiež reakciu provinciála saleziánov ako aj direktora saleziánskej komunity na Luníku IX.

Provinciál saleziánov na Slovensku don Peter Timko na oznámenie o návšteve pápeža Františka na Luníku IX reagoval:

„Je to pre nás ďalšie radostné prekvapenie. V prekvapeniach je súčasný pápež František naozaj majstrom. Samozrejme, nie je prekvapením to, že si pre svoje návštevy vyberá najmä najchudobnejších. Ale prekvapením pre nás saleziánov je, že prichádza práve na Luník IX, kde pôsobí naša komunita saleziánov. Jeho návšteva bude určite ľudsky aj duchovne veľkou vzpruhou. A veľmi sa na to teším a som za to nesmierne vďačný. Sme pripravení, pri tejto návšteve, spolupracovať a dobre ju pripraviť, a už teraz sa na ňu chystať modlitbou.“

Saleziánsky delegát pre pastoráciu Rómov a zároveň tajomník Rady Konferencie biskupov Slovenska pre Rómov a menšiny don Peter Bešenyei vyjadril zoči-voči tomuto oznámeniu tri myšlienky:

„Tak sme sa dozvedeli túto radostnú správu, že Svätý Otec príde na Slovensko. Pri tejto príležitosti, keď som sa dozvedel, že príde aj do Košíc na Luník IX, tak ma napadli také tri myšlienky. Prvá, že Svätý Otec je ochotný prísť na miesto, kde nikto nechce ísť. Je ťažko nájsť na Luník IX učiteľov, je ťažko nájsť kňazov, ktorí by tam boli ochotní pôsobiť, a pápež tam prichádza do tohto ťažkého prostredia. Periféria je mu veľmi blízka, prichádza na perifériu Košíc a k ľuďom, ktorí na tejto periférii žijú. Druhá taká výzva z tejto návštevy Svätého Otca je taký odkaz alebo povzbudenie k vzájomnému prijatiu. Cítime, že niekedy je napätie medzi majoritou a minoritou, a Svätý Otec je ten, ktorý buduje mosty a možno aj nám pomôže, aby sme boli takí viac otvorení a vedeli si tak vzájomne odpustiť. Do tretice si ešte uvedomujem, že sa snažíme už veľa rokov evanjelizovať Rómov a nedarí sa nám to, alebo ide nám to veľmi pomaly. A možno Svätý Otec nám vleje viacej nádeje na tejto ceste.“

Direktor štvorčlennej saleziánskej komunity na Luníku IX don Peter Veselský sa pozastavil nad citlivosťou pápeža voči tým, ktorí žijú na „konci sveta“:

„Keď som sa dozvedel, že Svätý Otec príde na Slovensko, do Košíc a zvlášť na Luník IX, tak som si spomenul na to, ako v deň jeho vyvolenia za pápeža povedal, že otcovia kardináli museli zájsť až na koniec sveta, aby tam našli toho, ktorý bude pápežom. A teraz tento pápež z konca sveta hľadá počas svojho pontifikátu tie konce sveta, hľadá ľudí, ktorí žijú na konci sveta. A tak prekvapil aj nás, že prichádza aj k nám a prichádza aj na Luník IX. Rómovia často žijú oddelene od ostatných, akoby tak na konci dediny, na konci mesta, a Svätý Otec prichádza, aby tieto rozdelenia umenšoval, aby vyváral mosty... Aby sa aj Rómovia cítili súčasťou spoločnosti a súčasťou Cirkvi.“

Saleziáni na Luníku IX

Podľa údajov mestskej časti žije na sídlisku Luník IX v Košiciach 4300 obyvateľov. Saleziáni don Bosca tam pastoračne pôsobia medzi Rómami od júla 2008, keď prevzali aj zodpovednosť za výstavbu komunitného centra. Kostol Zmŕtvychvstalého Krista –  miesto stretnutia Rómov s Bohom, ale aj navzájom –, bol posvätený 30. októbra 2010. Druhá časť centra – mládežnícke stredisko, ktoré ponúka kultúru, voľnočasové aktivity a podporuje priateľstvo a nádej – bolo dané do užívania miestnym obyvateľom v roku 2012. Aktivity, ktoré saleziáni na Luníku IX ponúkajú, majú prispievať k ľudskej a duchovnej zrelosti miestnych Rómov. Viac na www.lunik9.sk .

 

 

 

Harmonogram návštevy v utorok 14. septembra  na Východe Slovenska

21. júl (https://navstevapapeza.sk)

09:00 Prílet na letisko v Košiciach

10:30 Božská liturgia svätého Jána Chryzostoma, ktorej bude predsedať Svätý Otec na                priestranstve pred Mestskou športovou halou v Prešove a príhovor Svätého Otca

16:00 Stretnutie s rómskou komunitou na Luníku IX. v Košiciach a pozdrav Svätého Otca

17:00 Stretnutie s mladými na Štadióne Lokomotíva v Košiciach a príhovor Svätého Otca

18:30 Odlet do Bratislavy

Podrobné informácie 

 

 

Stretnutie zástupcov Košického samosprávneho  kraja a Košickej arcidiecézy

Košice 21. júl  (ABÚ)  Rokovania o vzájomnej spolupráci sa včera začali na Arcibiskupskom úrade so zástupcami Košického samosprávneho kraja . Košický arcibiskup metropolita Bernard Bober  sa 20. júla 2021 stretol na Arcibiskupskom úrade v Košiciach s predsedom  KSK  Rastislavom  Trnkom ,  aby  sa  dohodli na oblastiach  možnej  spolupráce  pri príprave  návštevy Svätého Otca Františka v Košiciach.

Samotnému stretnutiu predchádzalo rokovanie predsedov KSK  u  prezidentky SR, ktorá vyzvala samosprávy  k otvorenej spolupráci s jednotlivými biskupmi, u ktorých sa návšteva pápeža uskutoční. Arcibiskup Bober vyjadril radosť z angažovanosti zástupcov KSK.

Na stretnutí ponúkol predseda KSK Rastislav Trnka možnosť osobitnej dopravy pre  pútnikov z jednotlivých farností na stretnutia v Košiciach, poskytnutie dobrovoľníkov, možnosť očkovania cez mobilné očkovacie jednotky KSK, zabezpečenie mobilných tribún s miestami na sedenie. Zástupcova KSK tiež prejavili radosť z toho, že pre Sv. Otca môžu pripraviť a priniesť nejaký konkrétny pamätný dar.

 

 

Podmienkou účasti na stretnutí bude plná zaočkovanosť

Bratislava 20. júla (TK KBS) Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský oznámil, že podmienkou účasti na stretnutiach spojených so septembrovou návštevou pápeža Františka na Slovensku bude plná zaočkovanosť.  "Povolíme účasť vysoko nad rámec platných opatrení, no podmienkou účasti na svätých omšiach a iných podujatiach bude plná zaočkovanosť účastníkov podujatí. Aj týmto chceme dosiahnuť, aby návšteva Svätého Otca na Slovensku bola duchovným zážitkom pre čo najväčší počet ľudí," povedal minister. Zároveň deklaroval, že vynaloží "maximálne úsilie, aby návštevníci svätých omší a ďalších podujatí naplno využili návštevu Svätého Otca a mohli v pokoji prežívať jeho slová povzbudenia." Podľa jeho slov je cieľom "vytvoriť podmienky na to, aby si Svätý Otec zo Slovenska odniesol pekné spomienky, a aby sme spoločne vytvorili podmienky pre jeho sprievod, ale aj veriacich, ktorí budú chcieť prežiť hlboký duchovný zážitok, a zároveň aby sme umožnili čo najväčšiemu počtu ľudí, veriacich aj iných, zúčastniť sa verejných svätých omší."

Na slová ministra reagoval predseda Konferencie biskupov Slovenska Mons. Stanislav Zvolenský, ktorý povedal: "Toto rozhodnutie vnímame v duchu našej požiadavky, aby sa na stretnutiach so Svätým Otcom mohlo zúčastniť čo najviac ľudí. Bolo nám komunikované, že z bezpečnostného hľadiska a z hľadiska technických možností je toto jediný reálny spôsob ako počet účastníkov radikálne neobmedzovať." Arcibiskup zdôraznil, že je dôležité, že sa rozhodlo a aj organizátori už budú vedieť, na čom sú, a budú tak môcť pokračovať v prípravách návštevy, na ktoré zostáva len niekoľko týždňov. "Prosíme všetkých, aby túto informáciu zobrali v dobrom, ako snahu umožniť čo najväčší počet účastníkov. Samozrejme, veriacich prosíme aj o modlitby za celú návštevu a za zdravie Svätého Otca, ktorý nás príde v septembri navštíviť," dodal arcibiskup.

 

 

Svätý otec František príde na Slovensko

Vatikán 4. júla (TK KBS) Svätý Otec František dnes oficiálne oznámil, že od 12. do 15. septembra 2021 pricestuje na návštevu Slovenska. Urobil tak po príhovore a modlitbe Anjel Pána na Svätopeterskom námestí vo Vatikáne. Zároveň ohlásil, že predtým navštívi Budapešť, kde bude predsedať záverečnej svätej omši 52. medzinárodného eucharistického kongresu.
Pri dnešnom poludňajšom stretnutí s veriacimi pri modlitbe Anjel Pána pápež František po udelení požehnania uviedol: „Mám radosť oznámiť, že od 12. do 15. septembra, ak Pán Boh dá, prídem na Slovensko na pastoračnú návštevu.”  Na okamžitú radostnú reakciu skupiny slovenských pútnikov, prítomných na Námestí sv. Petra so štátnymi vlajkami, zareagoval Svätý Otec spontánnymi slovami: „Tamtí Slováci sú spokojní!” 

Ďalej pokračoval   „Prídem 12. septembra] popoludní. Pred tým budem koncelebrovať v Budapešti záverečnú svätú omšu Medzinárodného eucharistického kongresu.

Ďakujem zo srdca všetkým, ktorí pripravujú túto cestu a modlím sa za nich. Modlime sa všetci za túto cestu a za ľudí, ktorí pracujú na jej organizovaní.“

Košickí mučeníci - Obnoviť túžbu po vernosti
Anna Kolesárová