Súťaž omšových vín IN VINO GRATITUDO
Vinárstvo MEA GRATI, ktoré sa venuje výrobe omšových vín, usporiadalo pre výrobcov prvý ročník súťaže týchto špeciálnych vín. Tri odborné komisie hodnotili 62 vzoriek vín zo Slovenska, Českej republiky a Talianska. Súťaž sa konala pod záštitou Mons. Bernarda Bobera a vladyku Cyrila Vasiľa. Obaja arcibiskupi pogratulovali vinárom ku výborným výsledkom a vyzdvihli snahu vyrábať čo najkvalitnejšie vína práve na účely liturgie.
Vína, vinárov aj priestor samotného vinárstva, kde sa súťaž omšových vín uskutočnila, požehnal arcibiskup Mons. Bernard Bober. Vyjadril potešenie nad tým, že aj samotní výrobcovia sa usilujú dorábať víno pre liturgické účely a vnímajú to, ako naozaj prestížnu záležitosť. „Isté je, že na liturgické účely sa snažia vinári naozaj ponúknuť to najlepšie, čo dokážu vyprodukovať. Veď Bohu má patriť to najlepšie. Táto súťaž a táto prezentácia má prispieť k osvete a známosti, že omšové vína naozaj majú vysoký štandard a hodnotu.“
Vladyka Cyril Vasiľ poukázal na skutočnosť, že omšové víno sa vyrába s väčšou opatrnosťou a láskou, ako víno pre bežnú spotrebu. „Samozrejme, musí spĺňať i požadované technické normy a vinári sú si vedomí toho, že tvoria matériu, kde bude Kristus sám podľa svojho prísľubu prítomný.“
Liturgické – omšové víno musí spĺňať podľa Kódexu kánonického práva zdanlivo jednoduchú podmienku. Kánon 924, par. 3 nariaďuje: „Víno na Eucharistiu musí byť prírodné z plodov viniča a nepokazené.” Inštrukcia Redemptionis sacramentum (Sviatosť vykúpenia), ktorú v roku 2004 vydala Kongregácia pre Boží kult a disciplínu sviatostí obsahuje toto spresnenie: „Víno, ktoré sa používa pri slávení eucharistickej obety, má byť prírodné, z hrozna, čisté a nepokazené, bez primiešania cudzích látok.
V samotnom slávení svätej omše sa k nemu má primiešať trochu vody. Starostlivo sa má dbať, aby víno určené na Eucharistiu bolo zachovávané v perfektnom stave a nezoctovatelo. Je absolútne zakázané používať víno, o ktorého pravosti a pôvode sa pochybuje, lebo Cirkev vyžaduje istotu o podmienkach nevyhnutných pre platnosť sviatostí. Nepripúšťa sa žiadna zámienka v prospech iných nápojov akéhokoľvek druhu, ktoré nie sú platnou matériou.“ Aby Cirkev zabezpečila požadovanú kvalitu omšového vína, musia jeho výrobcovia dostať súhlas od biskupa, ktorý je podmienený sľubom, že vinár dodrží pri jeho výrobe všetky potrebné náležitosti a zachová požadovanú kvalitu.
Prvý ročník súťaže IN VINO GRATITUDO 2024 Slovaciae zakončil odborný seminár s názvom Dôležitosť a vznešenosť omšového vína.