Košická arcidiecéza, Hlavná 28, 041 83 Košice, +421 55 6828 111, abukosice@abuke.sk

Slávnosť v Obišovciach bez pútnikov

Za prísnych epidemiologických opatrení sa v nedelu 4. októbra uskutočnila tradičná októbrová  púť v Sanktuáriu Ružencovej Panny Márie v Obišovciach . Vynovený interiér kostola sa  naplno zaskvel v slnkom preniknutej  kráse .

Hlavný celebrant košický arcibiskup metropolita Bernard Bober pripomenul, že naša viera vyrastá z presvedčenia, že nad všetkým je Boh a že nič sa nedeje len tak, bez významu a zmyslu.

Boh je aj nad touto krízou , ktorá podľa arcibiskupa,  ponúka príležitosť na zmenu nášho srdca, života i vzťahov k lepšiemu. A z tejto krízy, ako hovorí Svätý Otec František, vyjdeme lepší iba vtedy, keď nebudeme nikoho vyčleňovať, ani podceňovať, znevažovať či odpisovať.

„Spoločná modlitba otvára nielen nebo, ale aj milosrdné srdce samého Boha. Jednou z takýchto spoločných modlitieb, ktorú dávame do popredia práve v tomto mesiaci október, je modlitba posvätného ruženca.

Ruženec predbieha medicínsku vedu práve v tomto morálnom a etickom odkaze: Matky, nezabíjajte počatý život, je to vaše dieťa, dajte mu šancu narodiť sa, nech sa deje čokoľvek a nech si myslí kto čo chce! Veď aj Božia Matka si prešla neľahkým obdobím počas tehotenstva, a predsa sa rozhodla pre život za každých okolností.

Ruženec nás učí inému prístupu. Chrániť bezbranných, mať v úcte životy iných, súcitiť s trpiacimi, plakať s plačúcimi, radovať sa s radujúcimi, ohlasovať Božie kráľovstvo a pozývať doň čím viacerých. Žiaľ, tí čo zabíjajú a odhadzujú nemluvňatá, sa tam dostanú len ťažko. Takým pomôže už len úprimná ľútosť a pokora pred Bohom.

Pohodlný spôsob života mnohokrát rýchlo odvádza od Boha. Rýchlo sa dá zvyknúť na nepoctivosť, zbavovanie sa zodpovednosti, korupciu či zneužívanie moci. Bez Boha sa na tieto hriechy dá rýchlo zvyknúť.

        A Božia Matka Panna Mária to vedela i videla v čase prvej svetovej vojny, keď cez malých vizionárov prosila ľudí, aby sa vrátili k Bohu, lebo iba tak môžu byť šťastní. Odvtedy si pripomíname jej úpenlivú materinskú prosbu, aby sme sa každý deň modlili ruženec – spolu s ňou, aj v spoločenstve, aj v našich rodinách. Máme sa ho modliť za pokoj vo svete, za obrátenie hriešnikov a víťazstvo jej Srdca a kríža.

Prosme v ruženci o skoré víťazstvo Máriinho Nepoškvrneného Srdca, aby prišla nová jar viery a života s Bohom. Osobnou angažovanosťou a modlitbou pomáhajme zvládať dopady súčasnej krízy, pamätajme na chorých, slabých a osamelých. Nezabudnime ani na našu duchovnú rodinu, zamilujme si ju a chráňme. Zostaňme s Cirkvou a v Cirkvi za každých okolností a merajme spoločným metrom dobrosrdečnosti a žičlivosti.“


Fotogaléria


Košickí mučeníci - Obnoviť túžbu po vernosti
Anna Kolesárová