Košická arcidiecéza, Hlavná 28, 041 83 Košice, +421 55 6828 111, abukosice@abuke.sk
14. septembra 2020

Slávnosť na Prešovskej kalvárii

Aj tohtoročná odpustová slávnosť  na sviatok Povýšenia Svätého kríža na prešovskej Kalvárii , ktorá sa uskutočnila v nedelu 13. septembra,  patrí k obľúbeným pútiam nie len pre Prešovčanov. Udalosť je pre  mnohých pútnikov už dlhé stáročia miestom načerpania duchovných síl a aj počas komunizmu tu prichádzalo veľmi veľa ľudí a podľa slov dekana Jozefa Dronzeka sa tešia z každej  slávnosti, ktorá tu každý rok prebieha s  bohatým   programom .

„Keď som  prišiel do tohto mesta a na miesto farára do konkatedrály,  tak prvá svätá omša bola slávená presne na Kalvárii , pred skoro desiatimi rokmi ,odvtedy  mám k tomu miestu blízky vzťah a teším sa,  že môžem tu ľuďom slúžiť a takisto povzbudzovať  veriacich, aby niesli svoj kríž. Program slávností pokračuje v pondelok o 14-tej krížovou cestou.

Hlavný celebrant košický pomocný biskup Marek Forgáč pripomína  myšlienku Kristovho kríža , ktorý bolesť  pretvára na uzdravenie .“ Môžeme dobro pretvárať na zlo , to je veľmi pohodlná vec, môžeme zlo posúvať ďalej a pretvárať na dalšie zlo, to je tiež nepekné. Ale môžeme robiť aj pekné veci , kedy dobro pretvárame na dobro   a najvznešenejšie je posolostvo kríža , čiže pretvárať zlo na dobro .To je v moci kresťana.“


Fotogaléria


Košickí mučeníci - Obnoviť túžbu po vernosti
Anna Kolesárová