Košická arcidiecéza, Hlavná 28, 041 83 Košice, +421 55 6828 111, abukosice@abuke.sk
27. augusta 2021

Pred stretnutím s pápežom sa Rómovia modlia deviatnik

Košice, 27. augusta 2021 – Deviatnik k rómskym blahoslaveným mučeníkom Zefirínovi a Emílii pripravil don Peter Bešenyei, saleziánsky delegát pre pastoráciu Rómov. Brožúrky s modlitbami v slovenčine aj v rómskom jazyku sa distribuujú cez zodpovedných za pastoračné centrá pre Rómov po celom Slovensku. Modlitba deviatnika sa začne v nedeľu 5. septembra a vyvrcholí v pondelok 13. septembra. V utorok 14. septembra sa pápež František stretne s Rómami na priestranstve pri saleziánskom centre na Luníku IX v Košiciach.

Don Peter Bešenyei k brožúrke uvádza: „Deviatnik je ponukou bezprostrednej duchovnej prípravy na stretnutie s pápežom Františkom v Košiciach; má otvoriť srdcia Rómov pre Krista a zároveň pomôcť k zmiereniu a vzájomnému odpusteniu medzi Slovákmi a Rómami.“

V úvode textu deviatnika ku blahoslaveným rómskym mučeníkom Zefirínovi a Emílii don Bešenyei píše: „Každý mal svoju rodinu, nikdy sa nestretli a aj napriek tomu mali spoločný osud, stali sa svedkami viery tým, že ako Rómovia obetovali svoj život za Španielov, ľudí z majority. Stratili svoj život, aby nezradili a aby zachránili životy svojich priateľov.“ Mučeníci Zefirín a Emília zomreli počas španielskej občianskej vojny v 30-tych rokoch 20. storočia.

Deviatnik je na každý deň pripravený tak, že obsahuje krátky text zo Svätého Písma, zamyslenie, myšlienku pápeža a modlitbu. Zamyslenia sprevádzajú aj ilustrácie zo života blahoslavených Rómov.

Súčasťou brožúrky sú okrem deviatnika a životopisov blahoslavených Zefirína a Emílie aj základné modlitby v slovenčine a paralelne v rómskom jazyku, tiež litánie, modlitba za Rómsky národ, a piesne, ktoré sa budú spievať na stretnutí s pápežom. Grafika brožúrky obsahuje aj prvky z pripravovaného dizajnu pódia, na ktorom bude prebiehať program pred stretnutím s pápežom na Luníku IX..

Celý deviatnik je k dispozícii na stiahnutie ako PDF z tohto linku: https://saleziani.sk/images/doc/Deviatnik-Romovia.pdf 

Stretnutie pápeža Františka s Rómami sa uskutoční v utorok 14. septembra 2021 o 16.00 h na sídlisku Luník IX v Košiciach. Podrobnosti o návšteve pápeža prináša web www.navstevapapeza.sk . O práci saleziánov medzi Rómami na Luníku IX informuje webstránka www.lunik9.sk .

 

Rastislav Hamráček SDB, hovorca saleziánov

Pápež František na Slovensku
Košickí mučeníci - Obnoviť túžbu po vernosti
Anna Kolesárová