Košická arcidiecéza, Hlavná 28, 041 83 Košice, +421 55 6828 111, abukosice@abuke.sk
29. juna 2020

Navalis na Domaši

S loďou Bohémia priplávala na Slovensko aj obnova starej barokovej tradície. Je zakorenená v tristoročnej ľudovej tradícii svätojánskych slávností  Navalis , ktoré sa každoročne pripomínajú  pri pražskom Karlovom moste.

Košický arcibiskup Mons. Bernard Bober a pražský arcibiskup  kardinál Mons. Dominik Duka OP, v sobotu  27. júna počas slávnosti venovanej sv. Jánovi Nepomuckému , patrónovi námorníkov, požehnali lode a ľudí od vody v rekreačnej oblasti Domaša – Dobrá .

Svätú omšu priamo na brehoch vodnej nádrže Domaša slúžili spoločne a príhovor kardinánala obsahoval  niekoľko dejinných prepojení Čiech a Slovenska. O duchovnom význame slávností Navalis povedal, že „svätý Ján Nepomucký nie je monarchický svätec, alebo svätec štátnej identity, ale je to predovšetkým svätec ľudskosti a vzájomnej úcty a pomoci.“   

Zdá sa ,že slávnosti budú aj na Slovenku tradičným začiatkom sezóny, pripomenul košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober,  „tradícia, ktorá sa tu založila, nech prinesie všetkým ľuďom povedomie, že kdekoľvek na cestách sme, alebo vo svete,  je treba myslieť na to, že nad nami je vždy Niekto, kto riadi všetko a aj nás vyzýva mať stále čisté svedomie a byť dobrým človekom. Takže, nech sa podarí všetkým, čo tu žijú a budú sem prichádzať, dobre si oddýchnuť s vedomím, že Boh je nad nimi a stojí pri nich.“ Zbierka  počas svätej omše podporí projekty zariadenia Oáza – nádej pre nový život.

Program slávnosti nazvanej Slovenské Navalis zahŕňal koncerty, vystúpenia, ohňostroj. Michaela Zdražilová z Oblastnej organizácie cestovného ruchu Horný Zemplín a Horný Šariš ubiedla ,že  „Svätojánske slávnosti Navalis sú oslavou najznámejšieho českého svätca sv. Jana Nepomuckého. V českej metropole sa konajú v predvečer jeho sviatku – 15. mája. Práve v tento deň vyrazila pred rokom na plavbu z Prahy s cieľom na Domaša aj výletná loď Bohemia. Už vtedy sa iniciátori a aktivisti jej návratu na hladinu Domaše rozhodli  zorganizovať slávností, ktorým dali názov Slovenské Navalis:“

Výletná loď sa vlani vrátila na Domašu po 26 rokoch. Odvtedy počas prevádzaky  prepravila vyše 21.000 ľudí.

Košickí mučeníci - Obnoviť túžbu po vernosti
Anna Kolesárová