Tento web používa k poskytovaniu služieb, personalizácii reklám a analýze návštěvnosti súbory cookies. Viac informácií.

Odmietnuť Súhlasím Podrobné nastavenie Prijať zvolené cookies
Nevyhnutne nutné cookies
Tieto cookies sú nevyhnutné pre fungovanie nášho webu a nemožno ich deaktivovať. Tieto súbory navyše prispievajú k bezpečnému a riadnemu využívaniu našich služieb.
Analytické cookies
Analytické cookies sú zhromažďované skriptom spoločnosti Google Inc., ktorá následne tieto dáta anonymizuje. Po anonymizácii sa už nejedná o osobné údaje, pretože anonymizované cookies nemožno priradiť konkrétnemu užívateľovi, resp. konkrétnej osobe. My pracujeme iba s cookies v anonymizovanej podobe.
Reklamné cookies
Reklamné cookies používame my alebo naši partneri, aby sme Vám mohli zobraziť vhodné obsahy alebo reklamy ako na našich stránkach, tak na stránkach tretích subjektov. Na základe týchto informácií nie je spravidla možná bezprostredná identifikácia Vašej osoby, pretože sú používané iba anonymizované údaje.
Košická arcidiecéza, Hlavná 28, 041 83 Košice, +421 55 6828 111, abukosice@abuke.sk

Modlitba za mesto Košice

Vo štvrtok podvečer 7. mája, v deň, kedy si metropola východu pripomína historické výročie udelenia prvej erbovej listiny, sa veriaci, predstavitelia samosprávy a hostia zišli v  Dóme svätej Alžbety na  slávnostnej svätej omši s prosbou o Božiu pomoc a požehnanie pre mesto Košice a jeho obyvateľov .

Hlavný celebrant, košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober, sa vo svojej homílii zameral na podstatu kresťanskej lásky, ktorú definoval nie ako pominuteľný cit, ale ako vedomý životný postoj. Pripomenul, že skutočná láska úzko súvisí so slobodou a každodenným rozhodovaním sa pre dobro blížneho. Otec arcibiskup zdôraznil, že Boh je dokonalá láska a Ježiš nás vyzýva, aby sme v tejto láske zostávali, čím nám ponúka silu a motiváciu pre naše vlastné medziľudské vzťahy.

Vo svojej kázni arcibiskup osobitne oslovil zamestnancov verejnej správy a úradov, ktorí sú denne v kontakte s občanmi. Pripomenul im, že hoci je práca s ľuďmi vyčerpávajúca, vyžaduje si kreativitu a dobrú vôľu, ktorá presahuje strohé byrokratické pravidlá. „Láska nie je vždy len niečo, čo náhodne cítime. Je to predovšetkým vedomé a slobodné rozhodnutie ostať v nej aj vtedy, keď je to náročné.

Čerpajme z Božieho prameňa, ktorý nikdy nevysychá, aby sme mali silu slúžiť druhým s úprimnou ľudskosťou. Boh k nám je vždy láskavý a trpezlivý a toto je práve to, čo nás učí. Náboženstvo ponúka práve túto formu k dokonalosti, zrelosti a k dobrým vzťahom. Boh vie, čo potrebujeme, on berie naše potreby vážne. Zostaňme v jeho láske a čerpajme z neho silu a inšpiráciu, aby sme aj my okolo seba vedeli darovať viac pochopenia, vypočutia, odpustenia, trpezlivosti i obetavej služby,“ uviedol v hlavnej časti svojho príhovoru otec arcibiskup.

V závere bohoslužby sa prítomným prihovoril primátor mesta Košice Jaroslav Polaček. Vyzdvihol unikátny charakter Košíc ako otvoreného mesta, ktoré po stáročia budovali ľudia rôznych národností a vierovyznaní. Primátor ocenil dlhodobú a konštruktívnu spoluprácu s Košickou arcidiecézou a vyzdvihol spoločné projekty, ktoré pomáhajú ľuďom v núdzi.

Zároveň poďakoval otcovi arcibiskupovi za jeho ľudský prístup a múdrosť, ktoré sú pre mesto dôležitou oporou. Zdôraznil, že práve vzájomný rešpekt, tolerancia a schopnosť spolupracovať vytvorili jedinečný charakter Košíc a sú jeho najväčšou silou aj v súčasnosti.  Slávnostná atmosféra v katedrále bola umocnená spoločnou modlitbou za mier, prosperitu a súdržnosť všetkých obyvateľov mesta. Oslavy Dňa mesta Košice tak dostali dôležitý duchovný rozmer, ktorý pripomenul, že základom každej úspešnej komunity sú živé hodnoty dobra a obetavosti.

Dobudovanie skolskej infrastruktury
Anna Kolesárová
Košickí mučeníci - Obnoviť túžbu po vernosti
Nahlásenie sexuálneho zneužívania maloletých v Cirkvi na Slovensku