Košická arcidiecéza, Hlavná 28, 041 83 Košice, +421 55 6828 111, abukosice@abuke.sk
07. septembra 2020

Mariánska odpustová slávnosť vo Vranove

Bazilika Narodenia Panny Márie vo Vranove nad Topľou ožila v nedeľu 6. septembra veľkou odpustovou slávnosťou.

Sláveniu predchádzala deväťdňová príprava.   Od 28. augusta sa veriacim pravidelne prihovárali kňazi z bližšieho i vzdialenejšieho okolia.

 

Mariánska odpustová slávnosť vyvrcholila v prvý septembrový víkend modlitbami, svätými omšami, procesiou s obrazom Panny Márie, či večernými chválami. 

Farár vo vranovskej bazilike Rastislav Ivanecký zdôraznil, že odpustová slávnosť Narodenia Panny Márie chce byť podujatím, ktoré duchovne naštartuje veriacich farnosti, ale aj širšieho okolia. Preto kladú veľký dôraz na deviatnik pred slávnosťou, ktorý je v réžii pozvaných kňazov.  „Každý z pozvaných kňazov sa snažil ľudí povzbudiť a ukázať to Božie slovo, ktoré vo veriacich pôsobí. Snažili sa priblížiť život Panny Márie a vyzdvihnúť jej dôležitú úlohu v živote Cirkvi a v živote každej rodiny. Tiež zdôrazňovali - premenu srdca na príhovor našej nebeskej Matky. Cieľom deviatnika bolo, aby sme to, čo je dobré v našich srdciach podporili, a to čo je zlé,  aby sme eliminovali:“ dodal Ivanecký.

Nedeľnú svätú omšu celebroval košický pomocný biskup Mons. Marek Forgáč. Jeho príhovor bol predovšetkým povzbudením k jednote v rodine  a vzájomnej komunikácii. „Celý čas, ktorý aktuálne prežívame nás núti spomaliť a premýšľať nad tým,  ako doma žijeme a komunikujeme. A dar jednoty nie je darom, ktorý nám jednoducho spadne do náručia. Ale je to dar, o ktorý treba bojovať a zaslúžiť si ho obetou. Takže chcel som povzbudiť všetkých, aby sme si vážili ten veľký dar spoločenstva a blízkosti, ktorý máme v rodine. A aby sme túto blízkosť vyhľadávali a takto si navzájom aj pomáhali.“ V októbri bude Bazilika minor narodenia Panny Márie vo Vranove prežívať farské misie. Na misie prídu otcovia Pallotíni z Michaloviec. Počas misií - v pondelok 12.októbra navštívia baziliku v rámci svojej púte aj relikvie sv. Jána Mária Vianeyho.

 


Fotogaléria


Košickí mučeníci - Obnoviť túžbu po vernosti
Anna Kolesárová