Košická arcidiecéza, Hlavná 28, 041 83 Košice, +421 55 6828 111, abukosice@abuke.sk
28. juna 2021

Emeritný arcibiskup Mons. Alojz Tkáč jubiluje

Diamantové  výročie kňazskej služby a 30. výročie biskupskej služby, tieto výročia si 25. júna pri Eucharistickej slávnosti  pripomenul v katedrále sv. Alžbety emeritný košický arcibiskup Mons. Alojz Tkáč. 

Vo veku 87 rokov patrí medzi najstarších kňazov . 10. júla 2010 kánonicky odovzdal úrad arcibiskupa-metropolitu Košickej arcidiecézy a v súčasnosti je na odpočinku v Košiciach.

Alojz Tkáč bol za kňaza vysvätený presne pred 60-timi rokmi,  25. júna 1961 v Bratislave. Jeho ďalšie pôsobenie už ale bolo spojené predovšetkým s mestom Košice.  Tu pôsobil ako archivár biskupského úradu a po odobratí „štátneho súhlasu“ tu pôsobil v robotníckych profesiách. Vo svojom príhovore pripomenul bohatý život jubilanta rožňavský biskup, Stanislav Stolárik.

V mnohých situáciách života sa ich cesty stretli a každý z prítomných kňazov prešiel s arcibiskupom Alojzom určitý úsek životnej cesty. „Nech by sme spomenuli a hodnotili akúkoľvek udalosť tvojho života, vždy si sa usiloval ako kňaz i biskup, aby v tebe horelo Božie svetlo. A myslím, že to je dostatočné svedectvo pre nás biskupov a kňazov i pre všetok ľud a za to  treba Pána chváliť a jubilantovi vysloviť jedno veľké ďakujem! A popriať zdravie, aby sme toto Božie svetlo ešte dlho mohli vidieť v priamom prenose.“

Košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober pri svätej omši pripomenul  jubilantov ustavičný záujem o život diecézy, ani vek a choroba mu v ňom nebránia.

„Vždy som videl, že si spojený a spájaš sa vždy s každým kňazom v arcidiecéze a každou farnosťou. Za každú farnosť sa modlievaš  a spoznávaš aj nových kňazov, ktorých máme v diecéze. To znamená, že jednoducho žiješ s diecézou a máš záujem o život a to je dôležité. Tak kráčaj ďalej!“

Pápež František na Slovensku
Košickí mučeníci - Obnoviť túžbu po vernosti
Anna Kolesárová