Ekumenická bohoslužba slova v Košiciach zdôraznila jednotu ako Boží dar
V utorok 20. januára sa vo Veľkej sále Historickej radnice v Košiciach konala ekumenická bohoslužba slova v rámci Týždňa modlitieb za jednotu kresťanov. Podujatie spojilo veriacich viacerých kresťanských cirkví pôsobiacich v meste Košice a nieslo sa v duchu modlitby, spoločného svedectva viery a hľadania toho, čo kresťanov spája.

Hlavným kazateľom bohoslužby bol košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober, ktorý vo svojom príhovore zdôraznil, že jednota kresťanov neznamená uniformitu.

Podľa jeho slov jednota tela nevzniká potláčaním rozdielov, ale ich zladením. Cirkev prirovnal k živému telu, v ktorom sa jednotlivé údy líšia silou, funkciou aj citlivosťou, no práve v tejto rozmanitosti sa prejavuje život.

Arcibiskup poukázal aj na príčiny napätí medzi kresťanmi. Tie podľa neho často nevznikajú z teologických rozdielov, ale z „neteologických faktorov“. „Kresťania sa niekedy správajú ako konkurenti na náboženskom trhu a viac sa sústreďujú na vlastný prospech než na to, čo ich spája,“

Ako cestu k uzdraveniu narušenej jednoty ponúkol pokoj a zmierenie, ktoré prináša Kristus. Pripomenul slová apoštola Pavla o zachovaní „jednoty ducha vo zväzku pokoja“ a zdôraznil, že práve pokoj má liečivú silu pre vzťahy medzi cirkvami aj v širšej spoločnosti.

Téma tohtoročného Týždňa modlitieb vychádzala zo slov apoštola Pavla: „Jedno telo a jeden Duch, k jednej nádeji ste boli povolaní“ (Ef 4,4). Texty a modlitbové materiály na rok 2026 pripravili kresťania z Arménska, predovšetkým Arménska apoštolská cirkev v spolupráci s arménskymi katolíkmi a evanjelikmi.

Arménska apoštolská cirkev patrí k najstarším kresťanským cirkvám na svete – Arménsko bolo prvým štátom, ktorý prijal kresťanstvo ako oficiálne náboženstvo už na začiatku 4. storočia. Materiály Týždňa modlitieb čerpajú z bohatého duchovného a liturgického dedičstva arménskej tradície, vrátane starobylých hymnov a modlitieb, z ktorých niektoré majú pôvod už v raných storočiach kresťanstva.





