Košická arcidiecéza, Hlavná 28, 041 83 Košice, +421 55 6828 111, abukosice@abuke.sk
27. mája 2019

Deň rodiny otvorila slávnosť jubilujúcich manželov

Strieborné jubileum svojej svadby si  prišlo  do Dómu sv. Alžbety  pripomenúť vyše 160 párov z celej košickej arcidiecézy.

Arcibiskup  Bernard Bober vyjadril v úvode veľkú radosť zo stretnutia a pripomenul že obnova túžby po vernosti , o ktorú sa v Roku sv. košických mučeníkov usilujeme , prežívajú aj jubilujúci  manželia .

Na slávnosti nechýbala ani obnova manželských  sľubov a po jej skončení  každý manželský pár prijal osobitné biskupské požehnanie a pamätný list s malým darčekom.

Deň rodiny v Košiciach  je jedno z najsympatickejších podujatí aké tu máme, pohľad na milujúcich manželov , na veselé hrajúce sa deti,  na viacgeneračné rodiny,  na ochotných dobrovoľníkov, to všetko nás napĺňa pokojom a nádejou,  pripomenul vo svojej homílii košický pomocný biskup Marek Forgáč.

„Dostali sme sa  do situácie , kedy stále viac a viac potrebujeme mladým ľuďom ukazovať krásu sviatostného manželstva i duchovného povolania . A to predovšetkým prostredníctvom osobného svedectva najmä rodičia, starí rodičia môžu svojím životom ukázať že niet krajšej radosti ako je radosť z obetovania sa ,že láska, to nie je len premenlivý pocit , ale že lásku možno žiť aj na spôsob prikázania ako nám o tom hovorí Ježiš v Evanjeliu.   Vernosť povolaniu, vernosť záväzku v manželstve patrí medzi vznešené ideály pre ktoré sa oplatí žiť a dokonca aj zomrieť a k tomu potrebujeme aj príklad verných a oddaných kňazov i zasvätených ktorí majú jasno v tom že nie zameranie na seba ale darovanie seba je prioritou života. Veľmi nás teší že dnes v našej katedrále je obrazne povedané silná koncentrácia vernosti , dnes tu totiž máme vyše 160 manželských párov z celej arcidiecézy ktoré tohto roku oslavujú štvrťstoročie svojho manželstva je to krásny príklad vernosti , určite sú medzi nami aj ďalší,  ktorí si pripomínajú rôzne výročia vernosti svojmu záväzku . Vďaka vám aj mnohým ďalším za príklad vernosti.Sv. Ján Pavol II. ,  tento veľký pútnik a svätec ktorý dobre videl za horizont týchto pozemských vecí zvykol hovorievať , že lásku bez kríža nenájdeš a kríž bez lásky neunesieš .“

Mária , ku  ktorej sa v tomto mesiaci osobitne obraciame, je prototypom našej viery a ona tu stojí ako zjednotenie lásky a kríža a každý kto ju úprimne uctieva , pochopí čo znamená, že lásku bez kríža nenájdeš a že kríž bez lásky neunesieš.“

Košickí mučeníci - Obnoviť túžbu po vernosti
Anna Kolesárová