Košická arcidiecéza, Hlavná 28, 041 83 Košice, +421 55 6828 111, abukosice@abuke.sk
19. februára 2021

Deň modlitby za obete zneužívania

V prvý piatok Veľkého pôstu prežívame  Deň modlitby za obete zneužívania. Aj u nás na Slovensku sa ku týmto modlitbám pripájame. Košický pomocný biskup Mons. Marek Forgáč, predseda Komisie KBS pre prípady sexuálneho zneužívania maloletých, na tento úmysel slúžil dnes napoludnie svätú omšu v kaplnke Kňazského seminára sv. Karola Boromejského v Košiciach.

 „Popri súčasných viditeľných trápeniach je potrebné pamätať aj na skryté formy utrpenia a spoločne prosiť za silu pre tých, ktorí trpia. Cirkev na Slovensku je súčasťou celosvetovej Cirkvi, a tak žije rovnakými radosťami i starosťami, aké majú veriaci na celom svete. V slobodnom a otvorenom svete, ktorý priniesol pre nás veľa dobrého, sa však otvorili dvere aj novodobým formám zla, medzi ktoré patrí aj tento nešťastný jav – sexuálne zneužívanie maloletých. Každý jeden ľudský život má nekonečnú cenu a aj kvôli jednému životnému príbehu nesúcemu v sebe zranenie tohto typu je dobré prejaviť súcit, hľadať pravdu a modliť sa za obete,“ uviedol  košický pomocný biskup Mons. Marek Forgáč.

S iniciatívou vzniku tohto dňa prišla Pápežská komisia pre ochranu maloletých, ktorá bola zložená pápežom Františkom, ktorý už v roku 2016 adresoval biskupom po celom svete list, v ktorom ich žiada, aby si v rámci liturgického roka zvolili vhodný deň, ktorý by miestna Cirkev spoločne prežívala ako Deň modlitby za obete zneužívaní, pretože  modlitba je skutočne dôležitou súčasťou procesu uzdravovania pre obete i celé spoločenstvo veriacich. Návrh ustanoviť osobitný deň modlitby a pokánia na tento úmysel vyšiel z iniciatívy jednej z obetí.

Košickí mučeníci - Obnoviť túžbu po vernosti
Anna Kolesárová