Tento web používa k poskytovaniu služieb, personalizácii reklám a analýze návštěvnosti súbory cookies. Viac informácií.

Odmietnuť Súhlasím Podrobné nastavenie Prijať zvolené cookies
Nevyhnutne nutné cookies
Tieto cookies sú nevyhnutné pre fungovanie nášho webu a nemožno ich deaktivovať. Tieto súbory navyše prispievajú k bezpečnému a riadnemu využívaniu našich služieb.
Analytické cookies
Analytické cookies sú zhromažďované skriptom spoločnosti Google Inc., ktorá následne tieto dáta anonymizuje. Po anonymizácii sa už nejedná o osobné údaje, pretože anonymizované cookies nemožno priradiť konkrétnemu užívateľovi, resp. konkrétnej osobe. My pracujeme iba s cookies v anonymizovanej podobe.
Reklamné cookies
Reklamné cookies používame my alebo naši partneri, aby sme Vám mohli zobraziť vhodné obsahy alebo reklamy ako na našich stránkach, tak na stránkach tretích subjektov. Na základe týchto informácií nie je spravidla možná bezprostredná identifikácia Vašej osoby, pretože sú používané iba anonymizované údaje.
Košická arcidiecéza, Hlavná 28, 041 83 Košice, +421 55 6828 111, abukosice@abuke.sk
15. mája 2026

Arcidiecézna púť v Medžugorí 2026

V poradí osemnásta arcidiecézna púť počas pontifikátu arcibiskupa Bernarda Bobera sa uskutočnila od  8.  do 13. mája v Medžugorí . Vyše štyri stovky veriacich Košickej arcidiecézy sa vybrali autobusmi a letecky  na ďakovnú púť, aby sa spolu so svojim arcibiskupom Bernardom poďakovali za všetky dobrá, ktorými Pán obdarúva celú arcidiecézu počas jeho biskupskej služby.

Arcibiskup Bernard Bober vo svojich príhovoroch  na sv. omšiach pripomenul predovšetkým vďačnosť Bohu , ktorý ho zahŕňal svojimi milosťami a rovnako poďakoval aj  všetkým pútnikom , pretože počas uplynulých  rokov sa vytvorila „pútnická rodina“ ,  ktorá ho verne sprevádza na všetkých diecéznych pútiach. Tie začali v Amalfi , odkiaľ boli prinesené relikvie sv. Ondreja ,  opakovane Rím , Lurdy či Fatima , Guadalupe a samozrejme Svätá zem- Izrael.

Program bo typický pre Medžugorie, každý deň  sa začínal spoločnou sv. omšou ,potom svedectvá s domácim farárom alebo provinciálom Rehole františkánov, ktorí spravujú farnosť . Nechýbali  naplánované návštevy napr.  komunity Cenakolo alebo Castle of Nancy a Patricka, ktorý tam majú svoj priestor a zariadenie pre kňazov a chudobných, ktorých tam vždy prijímajú a vydávajú svedectvo svojho obrátenia . Spoločne  vyšli na horu Podbrdo  a vrch Križevac, kde sa nachádza kríž postavený v roku 1933.

„Bol som tam po sedemnástich  rokoch  a vidím ,ako sa to znova celé rozvíja, je to naozaj milostivé miesto a potešilo ma ,  keď som započul medzi pútnikmi vyznanie ženy , že vracia sa domov iná žena ako tu prišla, bola aj so svojím manželom , lebo to  je význam putovania , keď ideme k Panne Márii a ona nás mení k lepšiemu,"  dodáva Ján Urban , riaditeľ Arcibiskupského úradu  v Košiciach.

 

Dobudovanie skolskej infrastruktury
Anna Kolesárová
Košickí mučeníci - Obnoviť túžbu po vernosti
Nahlásenie sexuálneho zneužívania maloletých v Cirkvi na Slovensku