Tento web používa k poskytovaniu služieb, personalizácii reklám a analýze návštěvnosti súbory cookies. Viac informácií.

Odmietnuť Súhlasím Podrobné nastavenie Prijať zvolené cookies
Nevyhnutne nutné cookies
Tieto cookies sú nevyhnutné pre fungovanie nášho webu a nemožno ich deaktivovať. Tieto súbory navyše prispievajú k bezpečnému a riadnemu využívaniu našich služieb.
Analytické cookies
Analytické cookies sú zhromažďované skriptom spoločnosti Google Inc., ktorá následne tieto dáta anonymizuje. Po anonymizácii sa už nejedná o osobné údaje, pretože anonymizované cookies nemožno priradiť konkrétnemu užívateľovi, resp. konkrétnej osobe. My pracujeme iba s cookies v anonymizovanej podobe.
Reklamné cookies
Reklamné cookies používame my alebo naši partneri, aby sme Vám mohli zobraziť vhodné obsahy alebo reklamy ako na našich stránkach, tak na stránkach tretích subjektov. Na základe týchto informácií nie je spravidla možná bezprostredná identifikácia Vašej osoby, pretože sú používané iba anonymizované údaje.
Košická arcidiecéza, Hlavná 28, 041 83 Košice, +421 55 6828 111, abukosice@abuke.sk
01. juna 2026

Arcidiecézna púť detí priniesla radosť, spoločenstvo i pomoc núdznym

Areál Diecéznej svätyne Ružencovej Panny Márie v Obišovciach sa v sobotu 30. mája premenil na živé a radostné spoločenstvo plné detského smiechu, piesní a modlitieb. Konal sa tu ďalší ročník Arcidiecéznej púte detí, ktorú Košická arcidiecéza zorganizovala v úzkej spolupráci s hnutím eRko.

Takmer päťsto malých pútnikov, ktorých sprevádzalo viac než dvesto animátorov a rodičov, odštartovalo svoje putovanie registráciou v Ličartovciach. Odtiaľ sa spoločne vydali na približne štvorkilometrovú trasu vedúcu malebnou prírodou. Cesta lesnými a lúčnymi chodníkmi nebola len obyčajnou turistikou, ale skutočným duchovným kráčaním. Organizátori pre deti pripravili tematické stanovištia, na ktorých plnili zaujímavé úlohy, zamýšľali sa nad duchovnými hodnotami a za svoju snahu získavali pamätné nálepky do pútnického preukazu.

Po úspešnom doputovaní do Obišoviec čakalo na deti v okolí svätyne bohaté eRkárske popoludnie. Priestranstvo zaplnili veselé tance, hravé stanovištia, spoločné katechézy a spev, pričom nechýbala ani možnosť pristúpiť k sviatosti zmierenia priamo pod holým nebom. Celé podujatie sa nieslo v duchu motta „Cesta srdca“, ktoré krásne nadviazalo na celoslovenskú eRkársku tému „Od srdca k srdcu“.

Púť vyvrcholila slávnostnou svätou omšou, ktorú celebroval košický arcibiskup metropolita Bernard Bober. Ten vyzdvihol nezameniteľnú atmosféru, ktorú so sebou prináša čistá detská viera a nadšenie:

Deti sa tu učia socializovať – to znamená rešpektovať jeden druhého a vnímať vzájomné rozdiely. Vždy sa chcú prejaviť, ukázať svoju šikovnosť či vynaliezavosť, čo je úžasné, pretože nám dospelým tým pripomínajú našu vlastnú mladosť. Som veľmi rád, že ich na tomto mieste vidíme. Pohyb na čerstvom vzduchu a medzi priateľmi je dôležitý z mnohých dôvodov a toto podujatie k tomu presne patrí. Verím, že pre deti, ktoré prežijú pekné detstvo v takýchto spoločenstvách, je to skvelý základ, aby z nich vyrástli dobrí ľudia. Vďaka tomu sa budeme môcť spoľahnúť, že svet bude lepší než dnes. Nech im Boh dopraje prežívať radostnú mladosť, aby sa naučili vzájomnému dialógu, vedeli sa rozprávať, a tak spoločne zaháňali predsudky či akékoľvek nepriateľstvá, ktoré sa vo svete objavujú.“

Tohtoročné putovanie mladých veriacich Košickej arcidiecézy malo okrem duchovného aj hlboký ľudský a charitatívny rozmer. Malí eRkári a pútnici vnímali tému srdca veľmi prakticky a rozhodli sa pomôcť tým, ktorí v živote nemali toľko šťastia.

V rámci obetných darov priniesli tašky plné trvanlivých potravín a hygienických potrieb. Celá táto materiálna pomoc bola po skončení púte odovzdaná Gréckokatolíckej charite, ktorá ju spravodlivo rozdelí ľuďom bez domova a rodinám v núdzi.

Dobudovanie skolskej infrastruktury
Anna Kolesárová
Košickí mučeníci - Obnoviť túžbu po vernosti
Nahlásenie sexuálneho zneužívania maloletých v Cirkvi na Slovensku