Košická arcidiecéza, Hlavná 28, 041 83 Košice, +421 55 6828 111, abukosice@abuke.sk
03. septembra 2020

Minister školstva Branislav Gröhling navštívil katolícke školy v Prešove

Jednoliatu spoločnosť sme tu už mali, preto budeme podporovať každého jedného zriaďovateľa, či už je cirkevný, alebo iný. Nakoľko prinášajú to, čo majú prinášať spoločnosti, a dávajú nám všetko to, čo by sme potom v rámci spoločnosti mohli využívať, povedal na pôde Katolíckej spojenej školy sv. Mikuláša v Prešove minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling.

Počas svojej dnešnej návštevy Prešova navštívil minister dve školy v zriaďovateľskej pôsobnosti Cirkvi. Spomínanú Spojenú školu sv. Mikuláša, ako aj Gymnázium Sv. Moniky. 

Školy sú v  zriaďovateľskej pôsobnosti Rímskokatolíckej cirkvi a Košickej arcidiecézy a na  ich pôde ministra privítali košický arcibiskup Mons. Bernard Bober a košický pomocný biskup Mons. Marek Forgáč.  

Stretnutie na pôde Katolíckej spojenej školy sv. Mikuláša v Prešove viedol jej riaditeľ Marcel Tkáč. Minister školstva predniesol krátky príhovor k pedagógom, po ktorom bol priestor aj na diskusiu.  

Pedagógov zaujímala otázka maturitných skúšok v prípade, že školy opäť nabehnú na dištančné vzdelávanie. Pýtali sa aj na zámery ministerstva s osemročnými gymnáziami, otvorený trh s učebnicami, testovanie žiakov, či podporu cirkevných škôl cez fondy EÚ. 

 K otázke fondov sa minister Gröhling vyjadril ,že „toto je nastavenie, ktoré budeme do budúceho programového obdobia meniť. Budeme určite dávať možnosť všetkým zriaďovateľom, aby mohli čerpať finančné prostriedky. Pretože ja nevidím rozdiel  v tom, prečo by jední mohli čerpať financie a druhí nie. Všetci vychovávame deti a je na rodičoch, do ktorej školy dajú svoje dieťa. Tým pádom štát by mal podporovať všetkých.“  

Košický arcibiskup Bernard Bober nazval návštevu ministra na pôde cirkevnej školy splneným prísľubu, ktorý dal pred pár mesiacmi. „Sme radi, že pán minister prišiel do našej arcidiecézy a konkrétne do týchto škôl. Čo vidím ako nóvum, je snaha o riadenie, ktoré nie je uniformované, ale rešpektuje a podporuje aj súkromné a cirkevné školstvo.  Pán minister je rozhľadený človek s otvorenou mysľou a zaujímavými nápadmi. Tak verím, že dokáže oprieť svoje myšlienky o štyri roky fungovania.“ 

Minister školstva po tomto stretnutí navštívil aj  Gymnázium sv. Moniky,  kde tiež absolvoval prehliadku školy,  prihovoril sa cez školský rozhlas žiakom a absolvoval diskusiu s riaditeľom a pedagógmi.

 


Fotogaléria


Košickí mučeníci - Obnoviť túžbu po vernosti
Anna Kolesárová