Kostol Kráľovnej Pokoja v Košiciach má nový organ
V nedeľu 25. augusta dopoludnia sa uskutočnila odpustová slávnosť v Rímskokatolíckej farnosti Kráľovnej Pokoja Košice- Juh .
V úvode slávnosti košický arcibiskup metropolita Bernard Bober požehnal novopostavený organ a zagratuloval farnosti k novému nástroju , ktorý je podľa jeho slov darom k „tohoročnému odpustu a som rád, že má zvláštne miesto a treba si jemu zvyknúť tu , ale aj nám na jeho lahodné tóny a pochopiteľne sa zapojiť do spevu , pretože organ má aj trocha vyprovokovať ľudí , aby sa modlili a spievali .“
Vo svojom príhovore o Márii povedal ,že má veľa prívlastkov a preto jej treba dnes s radosťou povedať, že „Ty si náš pokoj. Mier a pokoj sa stali krehkým dobrom v našich osobných vzťahoch. Konflikty, napätia a hádky vyčerpávajú každého človeka. Preto každý z nás túži nájsť prameň, z ktorého by sa mohol znova napiť a oddýchnuť si. Všetci potrebujeme nevysychajúci prameň pokoja , ktorý by uhasil náš smäd po zmierení a urovnaní konfliktov.“
Arcibiskup pripomenul ,že pokoj je Boží dar a človek , ktorý čerpá silu a pokoj z Neho , sa môže stať majákom pokoja pre iných. „Som presvedčený o tom , že Cirkev je miesto , cez ktorý preteká Boží prameň pokoja.
Buďme tvorcami pokoja , otvorme aj naše farské spoločenstvá a viac sa prijímajme a milujme navzájom , lebo dôležitá je cesta odpustenia, prijatia a vzájomného zbližovania,“ povzbudil prítomných arcibiskup Brenard Bober
Myšlienka zasvätiť kostol Kráľovnej Pokoja sa silno dotkla košického biskupa Augustína Fischera Colbrieho , ktorý zakúpil pozemok na stavbu a v roku 1938 bol kostol postavený .
Vďaka odvahe a zanieteniu súčasného farára Martina Novotného sa v jeho pravej lodi dnes nachádza nádherný novopostavený organ, ktorý po sv. omši predstavil diecézny organológ František Beer a zahral Toccatu a fúgu d mol – Dórsku, BWV 538 z pera barokového majstra Johanna Sebastiana Bacha.
Podľa slov Jozefa Vaška , člena Komisie pre cirkevnú hudbu Košickej arcidiecézy , má nástroj pôvod v Nemecku a odtiaľ bol prenesený v roku 1995 na chór Katedrály Božského Spasiteľa v Ostrave .
„Na Nedeľu Božieho milosrdenstva, 7. apríla, tohto roku sme sa s arcidiecéznym organológom Františkom Beerom, zúčastnili v Ostrave rozlúčkového koncertu na tomto organe a tým sa začal proces jeho presunu , obnovy a príprav na dnešnú slávnosť v Košiciach. Organ má 3 manuály, 42 registrov, z nich 10 je jazykových, a 3 072 píšťal a je tretím najväčším organom v Košiciach.
Text a foto Jaroslav Fabian