Prešov 28. októbra (TK KBS) – Dvojtýždňové misie vyvrcholili uplynulý víkend v Prešove. Konali sa v znamení témy „Ak uveríš, uvidíš Božiu slávu“. Nedeľnú slávnostnú svätú omšu celebroval na pešej zóne pred Konkatedrálou sv. Mikuláša Mons. Stanislav Stolárik, košický pomocný biskup. Koncelebrovali ju kňazi z farností, v ktorých sa konali misie, a misionári pôsobiaci na misiách.

Na misiách pôsobili misionári verbisti pod vedením P. Jána Kušníra. Hosťom bol P. Martin Cingeľ SVD, ktorý pôsobí v Keni. Na sídlisku Prešov – Sekčov v Kostole Najsvätejšej Trojice a v gréckokatolíckej Katedrále sv. Jána Krstiteľa pôsobili misionári redemptoristi pod vedením P. Michala Zamkovského. V Kostole Kráľovnej Pokoja na sídlisku III. pôsobila rehoľa kapucínov pod vedením P. Félixa.

Svätá omša sa začala pred misijným krížom, ktorý posvätil otec biskup Stolárik. Potom sa v sprievode kňazov, diakonov a miništrantov presunuli na pódium, kde slávili svätú omšu. V homílii okrem iného pripomenul, že práve tak, ako sa v nedeľu končí biskupská synoda v Ríme, v Prešove sa končia misie. Misionárom poďakoval za ich činnosť v školách, nemocniciach, medzi Rómami a v kostoloch.

Biskup Stolárik tiež pripomenul aj Rok viery. Ocenil, že prítomní prišli napriek nepriaznivému počasiu. Strácanie viery a ducha opísal na jednom príklade, že „kto nie je v spoločenstve Cirkvi a nezúčastňuje sa na jej dianí, vyhasne ako uhlík, ktorý je mimo ohňa.“ Poďakoval i tým, čo sa za misie modlili a finančne ich podporili.

Košický pomocný biskup porovnal končiace misie s tými, čo sa konali pred 10 rokmi. Misionárom poďakoval za každý dotyk srdca Božieho Milosrdenstva. Účastníkom povedal, aby si chránili duše, ktoré sú naplnené po týchto misiách Božím Duchom a aby nedávali priestor zlému. Priestor pred Konkatedrálou zaplnili veriaci z mesta a farníci z okolia Prešova.

TK KBS informoval Jakub Halčák