Košice 26. septembra (TK KBS) – Riaditelia a redaktori dvoch partnerských katolíckych rádií Rádia LUMEN z Banskej Bystrice a Szent Istvan z Egru sa v súčinnosti s Domom sv. Gerharda stretli v pondelok 24. septembra v Košiciach. Obe médiá sa v súčasnosti podieľajú na spoločnom projekte s názvom „Na vlnách priateľstva“, ktorý podporuje aj Európska únia. Na podujatí sa zúčastnil aj košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober.

Spoločné stretnutie zamestnancov oboch rádií a verejnosti sa začalo latinsko-slovensko-maďarskou svätou omšou v Kostole Uršulínok v Košiciach. Program sa potom presunul do vzdelávacieho Pastoračného centra sv. Gerharda, kde s prednáškou o novej evanjelizácii vystúpil dp. Lajos Dolhai, rektor Kňazského seminára v Egri.

Program pokračoval prednáškou Roberta Gregoreka, vedúceho oddelenia dekoratívnej flóry Botanickej záhrady Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach o klimatických zmenách, ktoré spôsobuje presun flóry na naše územie z Maďarska a diskusiou oboch riaditeľov rádií s poslucháčmi. Záver vyplnila pútavá ukážka maďarských piesní a krojov z oblasti Mezőkövesdu s názvom Matyó.

„Na toto stretnutie som prišiel s veľkou radosťou, pretože toto stretnutie je pre nás novou výzvou, novou úlohou v cudzom jazykovom prostredí. Teší ma, že tri inštitúcie sa postarali o toto stretnutie a to rádio Szent István, Rádio LUMEN a Pastoračné centrum sv. Gerharda v Košiciach,“ prezradil svoje dojmy riaditeľ rádia Szent István- István Szarvas.

Spokojnosť so stretnutím vyjadril aj generálny riaditeľ Rádia LUMEN Juraj Spuchľák. „Bolo tu toľko radosti, spontánnej príťažlivosti, ktoré tieto rádiá so sebou nosia, že sa tu každý cítil dobre a ja si odnášam tento príjemný pocit takej duchovnej blízkosti,“ povedal riaditeľ Spuchľák.

Na stretnutí sa zúčastnilo približne sedem desiatok poslucháčov, ktorí sa dozvedeli viac nielen o témach spoločných programov vysielaných v oboch rozhlasových staniciach, ale mohli naživo uvidieť aj hlasy, ktoré sa im prihovárajú z rozhlasového éteru.

TK KBS informovala Mária Trubínyová