Bratislava 11. októbra (TK KBS) – Práve dnes uplynie päťdesiat rokov od chvíle, keď do Baziliky sv. Petra vo Vatikáne vstúpila procesia koncilových otcov, aby sa zhromaždili k Druhému vatikánskemu koncilu. Koncil sa po svojom trojročnom trvaní zaradil medzi najväčšie v dejinách Katolíckej cirkvi a ľudstva.

Aby sme pripomenuli jeho význam, prinášame dva texty – nitrianskeho biskupa Mons. Viliama Judáka a P. ThLic. Pavla Kollára SchP. „Z prameňov Ducha svätého a Druhého vatikánskeho koncilu musí Cirkev vo svete a aj u nás na Slovensku čerpať svoju silu a inšpiráciu diele evanjelizácie a priblíženia sa svetu nie preto, aby ju svet pohltil, ale pochopil jej vôľu po dobre človeka a ľudstva,“ píše P. Kollár v texte, ktorý prinášame v plnom znení v prílohe. Čitatelia môžu nájsť aj informácie o tom, ako sa do prác zapájali Slováci a ďalšie zaujímavosti.

Druhý vatikánsky koncil – Viliam Judák / Blahoslavený Ján XXIII. a Druhý vatikánsky koncil – Pavol Kollár

Presne po päťdesiatich rokoch (12. októbra 1962) od otvorenia II. vatikánskeho koncilu prejde dnes Námestím sv. Petra procesia účastníkov liturgickej slávnosti ako spomienka na sprievod koncilových otcov. Zapoja sa nej všetci synodálni otcovia, ktorí sú v týchto dňoch na biskupskej synode, predsedovia všetkých biskupských konferencií z celého sveta a 14 konciloví otcovia. Eucharistickej slávnosti bude predsedať Benedikt XVI.

Na 50. výročie Druhého vatikánskeho koncilu sa začína Rok viery, ktorý vyhlásil súčasný nástupca sv. Petra apoštolským listom Porta fidei z 11. októbra 2011. Potrvá do 24. novembra 2013. Podľa apoštolského listu má Rok viery dopomôcť k novému obráteniu k Pánovi Ježišovi a k znovuobjaveniu viery, aby sa všetci členovia Cirkvi stali dôveryhodnými a radostnými svedkami zmŕtvychvstalého Pána v dnešnom svete a boli schopní ukázať „dvere viery“ mnohým hľadajúcim.

Správy o Roku viery nájdete :v dossieri TK KBS: