Bratislava  (TK KBS) Keď pred viac ako 20 rokmi prišiel Angličan Richard Kane s nápadom zmobilizovať bežných aj vplyvných ľudí v Anglicku k tomu, aby zorganizovali niečo malé alebo aj významnejšie pre manželov vo svojom najbližšom okolí, pravdepodobne ani netušil, ako sa tento odvážny nápad zmení v masové hnutie, ktoré významným spôsobom ovplyvní pohľad na manželstvo v mnohých krajinách sveta. Rozhodol sa totiž nekritizovať iné modely partnerského spolužitia, ale práve naopak, zamerať sa na to, čo je historicky osvedčené a do každodenného života manželov priniesť kreatívne a motivačné prvky. Dnes, po dvoch desaťročiach verejnosť túto iniciatívu oceňuje najmä kvôli jej pozitívnemu posolstvu a otvorenosti pre každého, kto ju chce využiť na upevnenie vlastného manželstva či povzbudenia manželstiev iných.

V roku 2011 sa k tejto myšlienke po prvýkrát oficiálne pripojilo aj Slovensko. Od 12. do 18. februára 2018 sa u nás uskutoční už ôsmy ročník celonárodnej kampane, ktorá si dáva za cieľ priniesť inšpirácie a nové impulzy do dlhodobého vzťahu, akým manželstvo určite je. Ako každý predchádzajúci ročník, aj NTM 2018 prináša množstvo tipov a praktických spôsobov, ako rozvíjať to pekné a hlboké vo vzťahu tých, ktorí sa rozhodli, že budú spolu znášať dobré aj zlé. Tohtoročná téma akoby sama nabáda rozvíjať rôzne „umelecké“ schopnosti, ktoré majú potenciál vzťah posilňovať. Témou je totiž slogan: Manželstvo – umenie lásky.

Množstvo tipov a inšpirácii sa dá nájsť aj na webovej stránke Národného týždňa manželstva, alebo je možné využiť niečo z pripravenej ponuky vo svojom okolí. https://www.ntm.sk/vsetky-podujatia/ Dá sa tam napríklad zistiť, kde bude manželský karneval, večera pre manželov, tanečný večer, … alebo dokonca, kde otvárajú „Vysokú školu manželských umení“ … Niečo pre seba si tam nájdu spoločensky zamerané dvojice, ale aj tie dobrodružnejšie či športové typy. Tí, ktorí sa potrebujú skôr zastaviť a spolu rozprávať, môžu tak urobiť v blízkej kaviarni, cukrárni, či reštaurácii. Vo viacerých mestách im ku kávičke ponúknu aj malé prekvapenie …Hru pre páry – DUET, pripravil tím manželských poradcov a ukrýva v sebe mnohé z toho, čo potrebujú partneri o sebe vedieť – sny, plány, osvedčené životné stratégie, či obľúbené činnosti. DUET je hra pre partnerov, ktorí sa chcú spoločne zabaviť pri zaujímavých partnerských hádankách, či plnení akčných úloh a pritom zistiť, ako dobre poznajú svojho partnera.

Týždeň manželstva prebieha od pondelka 12. do nedele 18. februára. Oficiálne NTM odštartuje v pondelok o 18:00 h slávnostným gala večerom pod názvom „Umelcio manželstve“, nad ktorým prevzal záštitu primátor hlavného mesta SR Bratislavy, Ivo Nesrovnal. Galavečer sa uskutoční v Koncertnej sieni DVORANA na Zochovej 1 v Bratislave. V programe účinkujú viaceré známe osobnosti (nielen) z umeleckého prostredia a atmosféru večera dotvorí svojimi piesňami Sima Martausová. Viac informácií o Národnom týždni manželstva 2018 na Slovensku, tipy aj články k téme je možné nájsť na www.ntm.sk.

TK KBS informoval Vladimír Sochor