Augustiniáni na Slovensku v týchto dňoch popri svojom kláštore v Košiciach dokončili stavbu kostola sv. Rity, do ktorého v piatok 27. apríla  prijali relikviu.

Svätá Rita žila ako matka rodiny a po vražde svojho manžela sa stala rehoľníčkou. Dokázala odpustiť vrahom svojho manžela a nastoliť pokoj. Sv. Rita z Casie, patrónka „nemožných“ prípadov, sa vzýva pri beznádejných situáciách. Už počas života sa v nej Boh oslávil zázrakmi. Niesla na tele znak Kristovho utrpenia – bola stigmatizovaná tŕňom z Kristovej koruny.

Relikvie svätej Rity na Slovensko priniesla delegácia z Cascie, v ktorej nechýbal arcibiskup diecézy Renato Boccardo, rektor baziliky sv. Rity Bernardino Pinciaroli, primátor Cascie Mario De Carolis a ďalší hostia z Talianska.  Ide o relikvie , ktoré sú uložené v striebornej a pozlátenej ruži vo výške 50 cm.

Samotná svätá omša s odovzdaním relikvií sa uskutočnila  podvečer o 18:00 hodine. Zúčastnili sa jej stovky veriacich  a predsedal jej emeritný košický arcibiskup, Mons. Alojz Tkáč. Po svätej omši nasledovala možnosť krátko si uctiť svätú Ritu v podzemnej kaplnke kostola, ktorý jej bude zasvätený.

Predstavený Augustiniánov na Slovensku, Juraj Pigula, považuje za veľkú česť, že je svätá Rita na Slovensku od teraz prítomná aj takýmto spôsobom: „Svätá Rita vždy bola a je pri všetkých, ktorí sa k nej utiekajú vo svojom trápení, či už v manželstve, v práci, v rodine.

Je to aktuálna svätica, ktorá nám všetkým ponúka  ako môžeme prežívať svoj každodenný život – vedieť odpustiť. Aj keď je to pre nás mnohých snaha na celý život, musíme to skúšať, znova a znova každý deň.“ Oficiálne otvorenie a posvätenie kostola sv. Rity je plánované na 8. mája o 10:30 hod. a vykoná ho košický pomocný biskup, Marek Forgáč.