Košice 2. novembra (TK KBS/Rádio LUMEN) – Profesionálny rast učiteľa stál v centre pozornosti organizátorov celodiecézneho metodického dňa, na ktorom sa stretlo 440 pedagogických a nepedagogických pracovníkov katolíckych základných škôl v Košickej arcidiecéze. V priestoroch Základnej cirkevnej školy na Bernolákovej ulici v Košiciach zaznelo v rámci programu GPS pre učiteľa 24 prednášok, orientovaných predovšetkým na skvalitnenie výuky a takisto aj vzťahu medzi školu a žiakmi.

Podujatie sa začalo svätou omšou celebrovanou košickým pomocným biskupom Mons. Stanislavom Stolárikom, ktorý sa neskôr zúčastnil aj na odbornom programe. Verejne vyjadril ocenenie pracovníkom cirkevných škôl. „Naozaj sa skláňam aj pred nasadením našich učiteľov, čo dokázali vykresať z týchto detí. No a najlepšou previerkou, a tou hlavnou, bude život. To ukáže sa neskôr, že čo vlastne, aké ovocie tie deti budú prinášať,“ povedal biskup Stolárik.

Ako učiť a nezblázniť sa, Čo s deviatakmi po prijímačkách, Charitatívny rozmer školy, Učíme sa bez učebníc a ďalšie zaujímavé témy ponúkli organizátori účastníkom metodického dňa. Podľa riaditeľky Základnej cirkevnej školy na Bernolákovej ulici Márie Čačkovej v posledných rokoch vznikli nové potreby detí, ktoré zatiaľ nikto nepomenoval, no treba sa nimi zaoberať. „Napríklad rastie nám generácia silnejších dievčat ako chlapcov. Sú agresívnejšie, sú silnejšie, tí chlapci sú potláčaní. Preťažovanie krúžkami a neviem čím iným všetkým, virtuálny svet, to sú úplne nové potreby, ktoré keď ich nepomenujeme a keď sa na nich nesústredíme, tak to dieťa bude izolované od sveta. Aj my budeme od toho dieťaťa, nebudeme vedieť čo to dieťa potrebuje.“

Podujatie malo aj svoju umeleckú sekciu. „Hovoríme hlavne o našich skúsenostiach so študentmi, kde robia najväčšie chyby. Vlastne toto je také zdieľanie skúseností a dá sa to nanovo oživiť a dostať do škôl, čo je našim cieľom, dostať do škôl klasické kreslenie,“ povedala Rádiu LUMEN výtvarníčka Lenka Maďarová.

Zdroj: Rádio LUMEN/Mária Čigášová