Odpustová slávnosť Narodenia Panny Márie sa v  Malej Vieske  začala už v sobotňajší v podvečer. Program bol zložený z modlitieb, adorácie,  svätých omší a nechýbal ani koncert kapely Kočiš Band.

Nedeľnú slávnostnú svätú omšu celebroval košický pomocný biskup Marek Forgáč. Ten sa vo svojej homílii sústredil na odvahu.

„Dnes, keď oslavujeme narodenie Panny Márie, Matky Božej, tak čítame v evanjeliu o tom, ako Jozef tiež ako keby zaváhal na chvíľu, alebo ho to zmiatlo čo sa vlastne deje v živote Márie a anjel Pánov mu povedal takisto slová neboj sa prijať svoju manželku Máriu. Teda potrebujeme sa povzbudzovať všetci navzájom a potrebujeme povzbudzovať predovšetkým mladých ľudí. Potrebujú odvahu do tohto sveta, ktorý je oveľa komplikovanejší ako bol kedysi a nachádza sa v ňom oveľa viac príležitostí pre zlo.

Na otázku, prečo prichádzate na toto pútnické miesto, starší  pútnici odpovedali,  že  „od mladosti,  ako  som sa narodil, tak s rodičmi som tu chodil a potom som poznal manželku, aj ona chodí so mnou už tu päťdesiat rokov.
Odpustová slávnosť má určite veľký význam pre rodinu. Vlastne od malička tu už chodíme si uctiť Pannu Máriu vlastne tak ako povedal otec biskup. Naša mama má narodeniny. Tak prečo by sme jej neprišli zablahoželať.“

V osemnástom storočí do vtedajšieho kostola v Malej Vieske priviezli kópiu poľskej ikony, ku ktorej začalo putovať veľké množstvo ľudí. Keďže pôvodný chrám kapacitne nevyhovoval, začiatkom devätnásteho storočia bol postavený nový kostol. V roku 1831 pápež Gregor XVI. udelil plnomocné odpustky pútnikom, ktorí práve na sviatok narodenia Panny Márie navštívia tento chrám.“