Obec Herľany neďaleko Košíc, známa svojím unikátnym vodným gejzírom, minerálnymi prameňmi, či kúpeľmi má od nedele 1. 7. 2018 o jednu zaujímavosť viac.

Košický arcibiskup Bernard Bober tu konsekroval novo zrekonštruovaný kostol sv. Petra a sv. Pavla. Kostolík sa nachádza v blízkosti známeho gejzíru a rekonštrukcia za viac ako 100 000 eur z neho urobila dôstojný Boží príbytok.

Podľa výpomocného duchovného Štefana Lenčiša v Herľanoch bola už pred rokom 1768 postavená kaplnka ku cti sv. Jána Nepomuckého, ktorá slúžila predovšetkým osadníkom, ktorí tu žili, ako aj kúpeľným hosťom.

Už vtedy bola súčasťou Kecerovskej farnosti. V roku 1859 bola táto kaplnka zväčšená a dostala súčasné patrocínium sv. Petra a Pavla.

 

Ako uviedol správca farnosti František Slovák kaplnku už môžeme nazvať kostolíkom. „Vďaka poslednej rekonštrukcii sa rozšíril kostolík kapacitne o chór, čiastočne sakristiu. Dostal pevný kamenný oltár, novú strechu a prebehli i ďalšie úpravy. Práce trvali od roku 2014 a od dnes sa kostolík oficiálne používa na svoj účel.“

 

Košický arcibiskup Bernard Bober, ktorý kostol konsekroval má ku tomuto miestu, ako aj celej Kecerovskej farnosti špeciálny vzťah. Bolo to cítiť aj počas slávnostnej svätej omše, keď sa viac krát vrátil k svojmu 12. ročnému pôsobeniu v tejto farnosti.

Ako uviedol : „ Boli to pekné začiatky mojej pastorácie. Herľany boli celkom špeciálne. Keď som sem prišiel musel som najprv vyžiadať kľúče na okresnom úrade od cirkevného tajomníka. Veriaci tu potajomky začali s rekonštrukciou kaplnky a takto im v tom bolo zabránené. Po troch mesiacoch sa vybavovačky skončili a mohli sme tu opäť slúžiť. Cítil som sa v tejto farnosti skutočne veľmi dobre a tunajší ľudia mi prirástli k srdcu. Bola to taká prvá láska, na ktorú rád spomínam.“

Samotný kostol by časom ešte získať vykurovanie a novú drevenú krížovú cestu.