Vatikán 21. novembra (RV) – Prefekt Kongregácie pre katolícku výchovu Zenon Grocholewski prijal v utorok vo Vatikáne košického arcibiskupa metropolitu Mons. Bernarda Bobera a rektora Katolíckej univerzity (KU) v Ružomberku prof. Tadeusza Zasępu. Požiadali ho, aby bola v pápežskej ročenke medzi katolíckymi univerzitami zapísaná aj KU. Kardinál Grocholewski toto zapísanie podľa arcibiskupa Bobera nevylúčil. „Myslím, že všetko je na dobrej ceste,“ povedal metropolita Bober. V ročenke je podľa jeho slov v súčasnosti okolo 50 z celkovo 1500 katolíckych univerzít vo svete.

Arcibiskup Bober, ktorý je zároveň veľkým kancelárom KU, spolu s rektorom Zasępom okrem činnosti univerzity predstavili aj jej zámer otvoriť novú Univerzitnú knižnicu, ktorá má byť otvorená v roku 2013. „Bude to najväčšia knižnica na Slovensku, knižnica pre všetkých Slovákov na celom svete vďaka digitalizácii,“ povedal Vatikánskemu rozhlasu prof. Zasępa. S metropolitom Boberom oslovili kardinála Grocholewskeho, či budovu knižnice príde požehnať a zároveň, či príjme čestný doktorát Doctor honoris causa KU. Obe ponuky podľa arcibiskupa Bobera prefekt Kongregácie prijal.

Katolícka univerzita v Ružomberku vznikla v roku 2000 s dvomi fakultami, v súčasnosti ich má štyri (filozofická, pedagogická, teologická a fakulta zdravotníctva). V akademickom roku 2012/2013 na nich študuje 7 037 študentov, 4 528 v dennej a 2 509 v externej forme štúdia, vrátane 401 doktorandov.

Zdroj: RV SK