Široké, 18. novembra (TK KBS) – Na sviatok sv. Martina si mali možnosť farníci v obci Široké vypočuť prednášku zakladateľa Školy rodiny na Slovensku, poľského teológa a katechéta Jureka Demskeho. Uznávaný odborník navštívil aj susednú obec Víťaz a „miniturné“ ukončil v nedeľu 13. novembra tromi prednáškami v Sabinove, kde ho pozval miestny dekan Ladislav Cichý.

Demski pracuje dvadsať rokov na teologickej výchove mladých ľudí, prednáša snúbencom ako aj novomanželom a pomáha riešiť manželské krízy. Poslanie jeho prednášky v Širokom opísal absolvent Školy rodiny a iniciátor Blažej Vaščák: „Som veľmi rád, že náš priateľ Jurek Demski prijal pozvanie a zavítal do farnosti povzbudiť mladých ľudí, najmä kandidátov na prijatie sviatosti birmovania. V dnešnej dobe je dosť ťažké niečím osloviť mládež najmä v otázke partnerských vzťahov. Jurek je veľmi skúseným prednášateľom, ktorý vie veci veľmi jasne, vecne a humorne pomenovať.“

Prvá hodina prednášky končila v Kostole sv. Mikuláša spontánnym potleskom. „Zaujala ma najmä pasáž kde sa hovorilo o tom, že dobrému partnerskému vzťahu má predchádzať dobrý vzťah s Bohom a on sa už o ten pozemský vzťah postará. Nikdy som o tom takto neuvažoval,“ opísal svoje pocity po prednáške birmovanec Martin.

Po prvej časti venovanej partnerským vzťahom medzi mladými nasledovala časť, kde Demski radil manželským párom v mnohých veciach výchovy detí. Svoje tvrdenia opieral nie len o štúdium, ale aj osobné skúsenosti ako manžel a otec štyroch dospelých detí. „Mrzí ma, že takýchto podobných a najmä systematických prednášok nie je veľa. Dnes už mladé páry nestoja o rady a pomoc v príprave na manželstvo, manželskom spolužití či výchove detí. Súčasný arcibiskup Košickej arcidiecézy Mons. Bernard Bober má však o túto školu záujem. Verím, že sa nám aj s jeho podporou podarí v budúcnosti vytvoriť väčšie spoločenstvo poslucháčov a obnovíme aj celovíkendové stretnutia venované mladým párom,“ uzavrel Blažej Vaščák.

TK KBS informoval Lukáš Timko