Vatikán 29. júla (RV) Slávnostným takmer 4-hodinovým ceremoniálom sa v Londýne začali XXX. letné olympijské hry. Veľkolepý program predstavil divákom v hľadisku históriu Veľkej Británie, nezabudlo sa však ani na obete oboch svetových vojen. Počas nasledujúcich dní až do 12. augusta tak o medaily vo viacerých športových disciplínach zabojuje viac ako 10-tisíc atlétov z 205 krajín. Svoju pozornosť na túto svetovú udalosť upriamuje aj Cirkev. Vo svojom pravidelnom editoriáli pre Vatikánske televízne centrum sa jej venuje aj hovorca Svätej stolice páter Federico Lombardi:

Olympijské hry! Svet znova sleduje najväčšiu, najočakávanejšiu a najfascinujúcejšiu športovú udalosť. Spoločne sa do nej zapojili aj kresťanské cirkvi. Počas Olympijských hier v Barcelone v roku 1992 sa vďaka evanjelikom, baptistom, metodistom a episkopálom zrodila ekumenická iniciatíva „More than gold – Viac než zlato“ pre spoločné budovanie Božieho kráľovstva v radostnej a kozmopolitnej atmosfére Olympijských hier. Tento rok sa s nadšením pripojila aj anglická Katolícka cirkev. A v piatok ráno, 27. júla, sa zvony všetkých kresťanských bohoslužobných miest rozzvonili v rovnakom čase, aby privítali športovcov, turistov, a tých, ktorí sa rôznym spôsobom zúčastňujú na tejto mimoriadnej udalosti, aby napomohli k pozdvihnutiu svojich sŕdc k Bohu.
Čo očakávať „viac než zlato“ najprestížnejších medailí, viac než obdiv za úspech, v podstate pominuteľný? Obdiv sily, elegancie, šarmu a atletických zručností sa nesmie zastaviť pri obdivovaní krásy ľudského tela, ale musí sa dospieť k pochopeniu, že ide o telo vychovávané a vedené mysľou a vôľou, duchom, ktorý ho obýva. Je preto správne priradiť k olympiádam aj paraolympiády pre zdravotne postihnutých športovcov. Ich význam nie je o nič menší. Sú potrebné k pochopeniu pozitívneho významu tých prvých. A je správne nerozlučne spájať olympiády s nádejou na mier pre medzinárodné spoločenstvo ľudstva: jasne o tom hovorí antická tradícia „olympijského prímeria“, ktorú minulú nedeľu pripomenul pápež vo svojom prianí po modlitbe Anjel Pána: „Modlime sa, aby hry v Londýne boli skutočnou skúsenosťou bratstva medzi národmi Zeme.“

( TK KBS, RV mf; pz )